top of page

GIDA TESİSLERİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ

Gıda üretim endüstrisi içinde nemlendiriciler için birçok farklı uygulamalar bulunmaktadır. Dünya çapındaki gıda üreticileri için Antbiokim nemlendiricilerinin gerçekleştirdiği bir çok nem kontrol projesi arasından bir kaçı aşağıda verilmiştir:

 

Ekmek mayalandırma fırınları – mayalandırma fırınlarının, pişirme öncesi mayalandırma prosesi sırasında ekmeğin yüzeye yapışmasını önlemek için %75 bağıl nemde tutulması gereklidir. Ekmek kurursa ekmek kabuğu oluşur ve bu da ekmeğin çatlamasına neden olur. Bu ise ürünün tadına ve görünüşüne zarar verir.

Bisküvi – nemli, hafif kabarık bir ince bisküvi üretmek amacıyla, ince bisküvinin kurumadan kabarmasını sağlamak üzere havanın %75 bağıl nemde tutulması için buharlı nemlendiriciler kullanılır.

Peynir depoları – soğuk peynir depoları, peynirin olgunlaşması sırasında kırılma ve çatlamaların oluşmasını engellemek için yüksek %95 bağıl nemde tutulmaları gereklidir.

Füme sosis – füme prosesi, sosislerin uzun bir süre asılı kalması nedeniyle kurumasını önlemek için % 75- 80 bağıl nem oranında tutulması gereklidir.

Çay poşetleri – nem kontrolü, çayın poşetlere doldurulup karton paketlere konulduğu aşamaya kadar her bir çay poşetinin ağırlığının aynı olması ve çayın nem oranını korumak için kullanılır. Aynı zamanda statik elektriği kontrol ederek çayın besleme silosundan poşetlere kesintisiz bir şekilde akması sağlamak için kullanılır. 

Patates gevreği – CO2’nin ve ışık düzeylerinin sıkı kontrolü ile birlikte patates yedek deposunu 4°C’de ve nemi %95 bağıl nemde tutarak patatesler dokuz aya kadar taze tutulabilirler. Yedek deposu, tedarikçilerden patates temini sekteye uğradığı zaman kullanılan bir rezerv depolama alanıdır. Bu, patates gevreği üretiminin kesintiye uğramamasını ve 24/7 esasına göre çalışmasını sağlar.

Yukarıdaki bir çok uygulamada, nemlendiriciler ürünün nemini dış ortama vererek kaybetmesini önlemek için kullanılır. Bu ürünün içinde doğru nem oranını ve kalitenin aynı kalmasını sağlayarak raf ömrünü uzatır ve ürünün görünüşünü daha iyi hale getirir. Ancak, nozul gibi bir sprey nemlendiricinin adyabatik soğutma etkisi aynı zamanda ek bir fayda sağlayarak sıcaklığı azaltabilir.

bottom of page