NEMLENDİRME SİSTEMLERİ

Tütün neme karşı çok hassastır, kuru ortamlarda nemini koruyamaz. Fermantasyon işlemi yavaşlar ve özelliklerini hızla kaybeder. Bu nedenle ham tütünün muhafaza edildiği ve işlendiği ortamlarda nem seviyesi kontrol edilmelidir. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Kağıt endüstrisinde nem kontrolü, kurutma sonrası kağıdın kaybolan nemini kontrol etmek için zorunludur. Kağıt üretilip rulo haline getirildikten sonra, kağıt makinesinin sonunda bazen 2 saate kadar uzayan sürelerde ortam koşullarına maruz kalabilir. Dış ortama maruz kalan kağıt yüzeylerin nem içeriği dış ortamın nemine bağlı değişir ve bu da kesme ve paketleme sırasında sorunlara yol açar. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Gıda üretim endüstrisi içinde nemlendiriciler için birçok farklı uygulamalar bulunmaktadır. Dünya çapındaki gıda üreticileri için Çevenerji nemlendiricilerinin gerçekleştirdiği bir çok nem kontrol projesi arasından birkaçı hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız. 

Mantar sıcaklık ve nem miktarı kontrol altında tutulabilen, havalandırılması kolay güneş ışığı almayan yerlerde yetiştirilebilirler. Mantar yetiştiriciliğinde nem ihtiyacı %85-95 oranlarına kadar çıkmaktadır. Bu yüksek nem ihtiyacı Çevenerji sisleme ile nemlendirme sistemleri ile mümkün olmaktadır. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Tavukçulukta yüksek verim ancak genotip ve çevre etkisinin optimum olmasıyla çıkabilir. Çevre koşulları tavukların gelişmesini ve verimliliğini etkileyen tüm dış etmenleri kapsar. Karşılaşılan en önemli çevresel sorunlardan biri yüksek sıcaklık ve nemdir. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Sisleme sistemleriyle canlıların ideal yaşam ortamlarının çok sıcak veya çok soğuk, aşırı nem veya düşük nem durumlarında bozulmasını önlemek ve seradaki nem oranı kontrol altında tutularak bitki yetiştirmesi için çok önemli olan buharlaşma terlemesi ve fotosentez için ideal ortam oluşturmaktır. Seralarda doğru nemlendirme sistemleri ile daha kaliteli bitki, hızlı mahsül, daha az hastalık sağlanır. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hasat edilen ürünler, özellikle salatalara konan sebzeler yaz aylarında hasat edildiklerinde o andaki günlük sıcaklıktadır. Hasat edilen ürünlerin müşterilere ulaştırılması için taze tutulmalıdır ve bunu için de ürünler hızlı bir şekilde 2 ile 4°C’ye kadar soğutulurlar. Ürün >20°C’nin üstünde bir sıcaklıkta hasat edildiyse, ürünü saklama sıcaklığına kadar soğutmak için gerekli olan soğutma derecesi ürüne zarar verir. Bunun önüne geçmek için soğutma periyotu sırasında nem eklenir. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hasat edilen ürünler, özellikle salatalara konan sebzeler yaz aylarında hasat edildiklerinde o andaki günlük sıcaklıktadır. Hasat edilen ürünlerin müşterilere ulaştırılması için taze tutulmalıdır ve bunu için de ürünler hızlı bir şekilde 2 ile 4°C’ye kadar soğutulurlar. Ürün >20°C’nin üstünde bir sıcaklıkta hasat edildiyse, ürünü saklama sıcaklığına kadar soğutmak için gerekli olan soğutma derecesi ürüne zarar verir. Bunun önüne geçmek için soğutma periyodu sırasında nem eklenir. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için  buraya tıklayınız.

Balık tezgahlarında balık yüzeyinin ve derisini nemlendirerek balıkların satış esnasında tazeliğini korur ve müşterilerinize sağlıklı ortamlar sunarsınız. Balık tezgahlarında balığın canlılığını korumak için su serpmenize gerek kalmaz ve aşırı su tüketiminden de kaçınmış olursunuz. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.